3. Havalimanı Bir Zafer Anıtıdır

1412

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının temel atma törenindeki konuşmasında, “Bugün biz bir havalimanı değil, aslında bir zafer anıtı inşa ediyoruz. Biz sadece havalimanı değil, milletin özgüvenini inşa ediyor, asırlar süren o mutsuzlukları, kırgınlıkları, karamsarlığı bugün artık tamir ediyoruz” dedi.

Gezi Parkı odaklı olaylara değinen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz, geçen yılın Mayıs ayında, bazı ‘Gezi zekalılar’ türedi. Bu ‘Gezi zekalılar’ maalesef, bu havalimanını hazmedemediler. Çünkü onların böyle devasa bir havalimanının yapılmasını tahayyül etmeleri mümkün değildir. Zira onların hayalleri, bizim fiillerimizin ulaştığı yere ulaşamaz ve onlar Türkiye’yi hala 12 yıl önceki gibi görmek istiyorlar. Biz ise öyle değil. Biz, dünyada Türkiye’nin marka olduğu günlere dönmek istiyoruz. Anlıyorsunuz değil mi? İnşallah, o günler geri gelecek, sene 2023. 2023 çok önemli. Çok çalışacağız ve inşallah bunu da başaracağız. Biz bu yola çıktık. Bu yola başımızı koyduk ve 2017’de bu havalimanının ilk etabını inşallah açıyoruz.”

“PROJELERİN ÖNÜNÜ KESMEK İSTEDİLER”  

“600 bin konut, barajlar, üniversiteler, köprüler, tüneller; hep bunlar Türkiye için iftihar vesilesi.” diyen Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Küresel projelerin önünü kesmek istediler. Marmaray’da 4 yıl geri adım attırdılar ama durmadık, usanmadık. Şu anda Marmaray çalışıyor mu? Çalışıyor. Vatan hainleri, bu vicdansızlar hızlı trenin kablolarını kestiler. Şu anda tamirat, tadilat, farklı bakımlar yapılıyor. Çok kısa zamanda Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni’ni devreye alıyoruz.”

3. KÖPRÜDE RAYLI SİSTEM

İstanbul’a yapılacak 3. köprüde raylı sistem olacağını, Marmaray’ın güneyinden de otomobiller için çift katlı tüp geçiş sistemi bulunacağını, kuleleri bitmek üzere olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de gelecek yıl açılacağını aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

“Yan gelip yatanların işi değil bu. Bugün temelini atacağımız bu büyük proje, tüm projelerimizi taçlandıran bir proje. Bu projenin sembolik anlamı var. Bu proje, Türkiye’nin artık nerelere ulaştığını gösteriyor. Bu proje, Türkiye’nin artık neleri başarabildiğini gösteriyor. Bu büyük proje, Türkiye’nin artık hangi kulvarda yer aldığını tüm dünyaya gösteriyor.”

“ZAFERE, REKORLARA SUSAMIŞLIĞI GİDERDİK”  

Başbakan Erdoğan, bir iş adamının, 1981 yılında, daha önce ithal edilen bayrak direği ipi imal etmesinin dahi ülkede sevinçle karşılandığını, bu kadar basit bir şeyin dahi ülkeyi heyecanlandırmaya yettiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Başarıya, zafere susamıştık. Osmanlı Cihan Devleti’ne, Büyük Selçuklu Devleti’ne bakıyor, tarihin o zaferlerini, ecdadın büyüklüğünü görüyor, milletçe başarıya olan susamışlığımızı izah etmekte zorlanıyorduk. Yanı başımızda ülkeler kalkınırken; yanmış, yıkılmış ülkeler ayağa kalkıp, hatta bizim ülkemizden işçi alırken bizim ülkemiz maalesef gereksiz tartışmalarla, ne yazık ki çatışmalarla enerjisini heba ediyor, kaynaklarını israf ediyordu. İşte biz, 12 yılda yaptığımız projelerle, aynı zamanda Türkiye’nin makus talihini değiştirdik. Başarıya, zafere, rekorlara olan susamışlığı giderdik.”

“BU DÜNYADA ARTIK BİZ DE VARIZ”

Başbakan Erdoğan, “Düşmanlarımız da şu anda bizi seyrediyor. Bu büyük projeyi engelleyemedikleri için onlar da büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Şunu herkes bilsin; Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye başarısızlığı kabullenmiş, talihine boyun eğmiş, kendisine çizilen role mahkum olmuş bir Türkiye asla değil. Türkiye engelleri aştı, kendisine biçilen elbiseyi yırtıp attı ve olması gereken yere ulaştı. Bu bölgede artık biz varız, bu dünyada artık biz de varız” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Başbakan Erdoğan, “6 kıtanın, bütün dünyanın en büyük havalimanı, işte bugün burada yükselmeye başlıyor. Şahsen bu tarihi ana şahitlik etmenin bahtiyarlığı içindeyim.” dedi. 3. havalimanının büyüklüğüyle, kapasitesiyle Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olma özelliğini taşıdığını dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu havalimanı, 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor. Bu büyük bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutlarıyla havalimanı dünyanın en büyüğü. 6 bağımsız pistiyle, 500 uçak kapasitesiyle, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkıyla, özellikle de yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak. Bu millete, bu yakışır. Bu ülkeye, bu yakışır. Burada sadece bir havalimanı değil, adeta büyük bir şehir inşa ediyoruz. İnşaat dönemi boyunca burada 80 bin kişi istihdam edilecek. Havalimanı hizmete girdiğinde yıllık ortalama 120 bin kişi burada istihdam edilecek. Hastanesinden oteline, ibadethanesinden kongre merkezine kadar bir şehirde olması gereken ne varsa, bu havalimanında bunların hepsi bulunacak. Her türlü konforun yanında havalimanı, kendi enerjisini üreten, çevreci, engelsiz ve yeşil bir havalimanı olarak inşa edilecek, bu şekilde hizmet verecek. Sadece büyüklüğüyle değil, yeşiliyle, sosyal yapısıyla, sosyal altyapısıyla dünyanın en modern havalimanını, Türkiye’ye, inşallah dünyaya kazandırmış olacağız.”

Başbakan Erdoğan, havalimanı tamamlandığında doğu ile batı, kuzey ile güney arasında çok önemli merkez haline geleceğini belirterek, “Bu havalimanı, kamu kaynaklarıyla değil, özel sektörümüzün kaynaklarıyla, yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek. Havalimanının inşası, özel sektör tarafından gerçekleştiriliyor. 25 yıl, buranın işletmesini bu firmalarımız yapacak, ayrıca devlete de bunun karşılığında kira ödeyecekler. Kamu kaynaklarını kullanmadığımız gibi, bu havalimanı sayesinde kamuya çok önemli miktarda kaynak da kazandırmış oluyoruz.” diye konuştu.

İLK ETAP 29 EKİM 2017’DE AÇILACAK

Başbakan Erdoğan, temeli atılan 3. havalimanının yılda 70 ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek ilk etabının, 29 Ekim 2017’de açılacağı sözünü aldığını bildirdi.

.