Airbus Flight Control Unit (FCU)

3400

FMS pilotların yapması gerekli tüm karışık seyrüsefer hesaplamaları dahil; kalkış, düz uçuş ve inişe kadar olan tüm uçuşu kontrol edebilmektedir.

Kokpit ekibi seyahat esnasında, FMS sayesinde yakıt tüketimini, rüzgarı ve tahmini uçuş süresini düzenleyebilmekte, en ekonomik uçuş profilini ve gidiş meydanına en hızlı rotayı seçebilmektedir.

Uçuş öncesi ve uçuş sırasında mürettebata gereken verilerin büyük bir çoğunluğunu rotalar ve havayolu manuelleri içerir. Rotaların önemli bir çoğunluğu SID (Standart Alet Hareketi)’ler ve STAR (Standart Terminal Yaklaşma Rotası)’lar tarafından elde edilir. Bunlar; yönleri, minimum veya maksimum hızları, irtifaları, seyrüsefer yardımcılarının frekanslarını ve uçağın havaalanından ayrılıp yatay ve düşey uçuş hareketleri için gerekli olan bilgileri gösteren ayrıntılı haritalardır. 

Sisteme veri girişleri CDU tarafından yapılmaktadır. CDU ’nun asıl görevi seçilen noktalar arasındaki en iyi rotayı, minimum zamanı ve minimum yakıt tüketimini ayarlamaktır. CDU tam otomatik uçak kontrolünü kumanda etmek veya yarı otomatik uçak kontrolünü kumanda etmek için de kullanılabilir.

Pilotların CDU ’dan uçulacak rotayı, uçuş profilini, optimum hızı girmeleri pilotlara uçuş sırasında büyük kolaylık sağlar.

FMS Kullanılarak uçuşun güvenirliği ve verimi arttırılarak pilotların iş yüküde önemli ölçüde azaltılmıştır.

3- Altsistemleri

FMS sistemi 5 altsisteme sahiptir.

a) Uçuş yönetim Bilgisayar Sistemi(Flight Management Computer System FMCS)
b) Kontrol Gösterge Ünitesi (Control Display Unit CDU)
c) Dijital Uçuş Kontrol Sistemi(Digital Flight Control System DFCS)
d) Oto Gaz Sistemi(Autothrottle A/T)
e) Atalet Referans Sistemi(Inertial Referans System IRS)
f) Elektronik Uçuş Gösterge Sistemi(Electronic Flight Instrument System EFIS)

 .