Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Olunur?

5385

Hava trafik kontrol hizmeti (İngilizce Air Trafic Control Service(ATC)), : Hava araçlarının manevra sahası üzerinde(yerde) veya uçuşun herhangi bir safhasında birbirleriyle ve manialarla çarpışmalarını önlemek; hızlı ve düzenli hava trafik akışını sağlamak amacıyla verilen hizmettir.
Hava trafik kontrolörü (Air Traffic Controller), : Hava trafik hizmeti veren lisanslı kişilerdir.
Türkiye’deki ilgili kurum Ulaştırma Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi’dir.
Hava trafik kontrolörleri lisanslarına ek olarak aşağıdaki alanlarda derece sınavlarına girerler ve bu sınavlarda başarılı oldukları takdirde dereceleriyle ilgili hava trafik hizmeti görevini yerine getirirler.

İlgili dereceler şunlardır:
Görerek meydan kontrol derecesi
Aletli meydan kontrol derecesi
Radarsız yaklaşma kontrol derecesi
Radarlı yaklaşma kontrol derecesi
Radarsız saha kontrol derecesi
Radarlı saha kontrol derecesi
Hava trafik kontrolörleri, iyi derece ingilizce bilmek ve her sene , çalıştıkları bölgeyle ilgili derece yenileme sınavlarına girmek zorundarlar.Bu sınavlara girebilmek için her sene tam teşekküllü hastanelerden heyet raporu almak zorunlulukları vardır.Kontrolörler Türkçe ve İngilizce dillerinde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamalıdır. Hava trafik kontrolörlerinin alkol ve psikoaktif madde kullanımları denetlenir ve gerekirse görevden uzaklaştırılır.Dünyadaki en stresli ikinci meslektir.

.