Hava Trafik Kontrolörü

2058

Hava Trafik Kontrolörleri, hava araçlarının, bir noktadan ulaşmak istedikleri başka bir noktaya gerçekleştirdikleri uçuşlarının öncelikle emniyetli olarak gerçekleşmesi için tüm aşamalarını yöneten, başka bir ifade ile hava araçlarının havadaki ve havaalanındaki trafiğinin emniyetli, düzenli, hızlı bir şekilde akışını sağlayan meslek grubudur.

Hava Trafik Kontrolörü, Pilotlara telsiz vasıtasıyla tavsiye, bilgi ve talimatlar ileten ve pek çok yardımcı üniteyle birlikte çalışarak ve teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanarak kendi kontrol sahasındaki onlarca hava aracına aynı anda hava trafik kontrol hizmeti sağlayarak onları emniyetli, düzenli bir şekilde uçmalarını ve zamanında kalkışlarını ve varışlarını sağlar.

Örneğin; İstanbul’dan Ankara’ya gidecek bir hava aracı istediği zaman kalkıp istediği gibi direkt uçamaz. Belirlenmiş hava koridorlarından uçması ve hava trafik kontrolörlerinin verdiği talimatlara uyması zorunludur. İşte bu yüzden pilot, uçağın motor çalıştırmasından kalkışına, hava koridorundaki uçuşundan tırmanacağı uçuş seviyesine, muhafaza etmesi gereken hızdan alçalmasına, gideceği havalimanındaki inişinden park yerine kadar hava trafik kontrolörlerinden izin ve talimat almak zorundadır. Bir hava trafik kontrolörü aynı anda bazen 10 bazen 35-40 uçaktan sorumlu olabilmektedir.

Hava trafik kontrolörlerinin görevleri, saha, yaklaşma veya hava meydanı kontrolörü olarak çalışılmasına bağlı olarak değişkenlik göstermekte olup, belli başlı görevleri şunlardır;

  • Hava araçları ile telsiz ve/veya radar temasını korumak;
  • Hava araçlarının yolboyu veya havalimanındaki hareketini yönlendirmek;
  • Hava araçlarına tırmanma veya alçalma konusunda talimatlar vermek ve nihai seyir seviyesini tahsis etmek;
  • Hava araçlarına hava durumu hakkında bilgiler sağlamak;
  • Uçaklar arasında asgari mesafelerin muhafaza edilmesini sağlamak;
  • Beklenmedik hal ve durumları, acil durumları ve plan harici trafiği sevk ve idare etmek.
  • Piste veya pistten gerçekleştirilecek hareketlerin kontrol edilmesi;
  • Uçakların terminal etrafındaki yer hareketlerinin sevk ve idare edilmesi;
  • Araçların havalimanı etrafındaki yer hareketlerinin sevk ve idare edilmesi.

Hava Trafik Yönetimi Müdürlüğü
Tel (312) 203 60 18
Faks (312) 212 46 84

.