İnvertörlerin Uçaklardaki Görevi Nedir?

4321

Inverter, çeşitli amaçlar için gerekli voltaj ve frekans değerinde, DC gücü AC güce çevirmek için kullanılır. Uçak elektrik ve elektronik sistemlerindeki bazı sistemler ve ekipmanlar 26V 400Hz güce ihtiyaç duyarlar. Ana güç kaynağından sağlanan güç 115V 400 Hz olduğu için bunu sağlamak için bir inverter kullanmak gerekir.

Inverter genellikle geniş gövdeli uçaklar için sadece emergency durumda kullanılır. Bu durumda, normal çalışma durumlarında AC gücü motor tahrikli jeneratörlerden sağlanır. Tüm AC jeneratörler bozulduğunda inverter bataryadan aldığı DC gücü AC güce çevirerek uçak bus’larına sağlar. Çoğu hafif uçaklarda normal çalışma koşullarında static inverter kullanılır. Bu uçakların oldukça küçük değerlerde AC güce ihtiyacı vardır. Bu yüzden ana elektrik güç kaynakları motor tahrikli DC jeneratör veya alternatörler kullanılır. Beechcraft King Air , çoğu Cessna 421 ve 310, LearJet23 gibi uçaklarda bu amaçla inverter kullanılır.  Bu uçaklar AC gücü motor elemanları windscreen ısıtılması ve aydınlatma sistemlerinde kullanmaktadır.

İki temel tip inverter vardır. Bunlar; rotary inverter ve static  inverter ‘lardır.  Modern uçaklarda static inverter kullanılmaktadır. Çünkü static inverter’lar.  Güvenirlik, verim ve ağırlık bakımından rotary inverter’ a göre avantajlıdır.