Otopilot Sistemleri

3354

otopilot sistemleri

Günümüz yolcu uçakları, çok gelişmiş yazılımların kullanıldığı bilgisayarlar ile donatılmıştır. Pilotlar, kalkıştan önce FMS (Flight Management System) adı verilen sisteme; uçuş rotası, hızı, seviyesi gibi bilgileri girerler. Bu ve uçağın diğer bütün sistemlerinden gelen bilgiler, uçuş kontrol sisteminde toplanır. Sistem, hidrolik basınçla çalışan kumanda yüzeylerine elektrik sinyalleri göndererek hassas ve kusursuz denebilecek bir uçuş gerçekleştirir.

Pilotlar ve Otopilot
Pilotlar, göz hizalarında bulunan paneldeki küçük düğmelerle otopilotu programlayabilir, kötü hava şartlarına veya hava trafik talimatlarına göre irtifa, yön bilgilerini değiştirerek uçağa alçalma, tırmanma ya da dönüş yaptırabilirler. Otopilot sistemi herhangi bir nedenle devre dışı kaldığında pilotu ışık ve ses ikazı ile uyarır.

Otopilot genelde kalkıştan bir süre sonra aktif hale getirilir, normal şartlarda inişten bir süre önce devre dışı bırakılır. Ancak görüşün çok düşük olduğu durumlarda, inilecek meydanda ILS (Aletle İniş Sistemi) mevcut ise otopilotla iniş uygulanabilir. Yani uçak pilotların gözetiminde, otopilot ile iner.

Teknolojinin Kolaylıkları
Günümüz uçaklarının bu kadar güvenli olmalarında bilgisayar teknolojisinin rolü büyüktür. Uçaktaki sistemler, pilotların üzerinden çok büyük bir yükü alırken, oluşabilecek bir hatanın önüne geçmek için pilotlara her türlü ikazı yaparlar. Aynı şekilde pilotlar da beceri ve deneyimleri ile sistemi yönetir, denetler, sistem arızası veya gerekli hallerde kumandalara müdahale ederler. İnsan ve makinenin bu harika uyumu, yolcuların güvenli ve konforlu bir uçuş yapmasını sağlar.

.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSolotürk Pilotları
Sonraki İçerikUçakta Hakaret