SOYADI GİBİ ÇALIŞAN BAKAN: BİNALİ YILDIRIM

3849

Bu yıl İş Dünyası Vakfı tarafından “Yılın Bakanı” seçilen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırımı mercek altına aldık…

 

binali yıldırım

 

Başarısını güven ve istikrara bağlayan Sayın Binali Yıldırım’ın 9 yıllık AKP iktidarı döneminde 58. – 59. -60. Ve son olarak 61. hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı yapan Binali Yıldırım. Koltuğunu kaybetmeyen bakanın mevcut başarısı tesadüfi değildir. İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun olan ve yüksek lisansını da aynı bölümde yapan Yıldırım, 15 yıllık boyunca Camialtı Tershanesi ve Türkiye Gemi Sanayi Genel müdürlüğünde çeşitli kademelerde görev almış tecrübe sahibi olmuştur. Daha sonraları İDO’da genel müdürlük görevinde bulunmuş birçok farklı önemli projelere imza atmıştır. İş hayatında ciddi mizacı ve laf değil icraat adamı olması az konuşan çok düşünen yapısı kendi ekip arkadaşlarına olan inancı ve onlara sahip çıkması çok göz önünde olmak istemeyişiyle ve işine son derece profesyonelce yaklaşmasıyla tanınıyor.

 

Türk halkı Bakan Binali Yıldırım’la beraber uçakla tanıştı denilirse pekte yalan sayılmaz “Her Türk vatandaşı hayatında bir kez olsun uçağa binmelidir” diyen Yıldırım’ın bakanlığı döneminde uçak seyahatlerine gözle görülür miktarda talep artmıştır. “Hava yolunu Halkın yolu haline getirdik, her gelir düzeyine sahip vatandaşımız artık havayolu ile yolculuk yapabiliyor” diyen bakanın diğer önemli icraatları ise şöyle devam ediyor.

 

Dünyadaki büyüme oranlarının en az 3 katı 4 katı büyüme gerçekleştirmiş olduğunu havaalanı kapasitelerini artırdığını ve 9 yıllık süre zarfında yıllık yolcu kapasitesini 65 milyondan 180 milyona çıkardığını ileri süren Bakan Yıldırım yurtiçi seyahat eden yolcu sayısını 9 milyondan 58,5 milyona çıkardığını belirtiyor. Dış hatlardaki artışı da dikkate alınacağı zaman toplam taşımacılığın 36 milyondan 119 milyona çıktığını belirtiyor.

 

Havaalanlarının kapasitesinin aynı olduğunu ileri süren Bakan Yıldırım sadece terminal binası ilave ederek İstanbul Atatürk Havaalanı gibi yerlerde doğabilecek muhtemel trafiğin önüne geçilmeye çalışıldığını söylüyor yani bulunan çözümlerin sadece kısa vadede olduğuna dikkat çekiyor. Havaalanlarındaki gecikmelerinde dünyadaki bütün büyük havaalanlarının ortak problemi olduğuna dikkat çekiyor. Havaalanı seferlerinin sadece rüzgar yönüne bağlı olarak bile aksayabileceğini söyleyen bakan Yıldırım yapılan tenkitleri acımasız buluyor. Bu sene Türkiye’nin en büyük dünyanın ise ilk 5 havaalanı içerisine girecek bir havaalanın İstanbul’a yapılacağının müjdesini veriyor.

9 havaalanı yapım aşamasında

36 havaalanına sefer yapılırken 47 havaalanına sefer yapılabilir hale gelindiğini belirten Binali Yıldırım 9 havaalanında yapım aşamasında olduğunu söyledi. 2003 yılında THY tekelinin kalktığını ekleyen Binali Yıldırım Türkiye için havacılığının istikbalinin parlak olduğunu belirtiyor.

Sıkça tartışılanHavacılık tazminatı hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Binali Yıldırım bu konuda yoğun çalışma yaptığını belirterek, “Türk kamu sisteminde bu tür ödemelerin yeri olmamasına rağmen, havacılık sektörünün bugünlere gelmesinde büyük emeği olan siz DHMİ personelinin emeğinin karşılığı olan bu hakkın alınması için çok uğraş verdik. Tüm zorlukları tek tek aşarak bu konuyu personelimiz lehine sonuçlandırdık. DHMİ önemli bir kurum ve burada çalışanlar da bilgi, birikim ve becerileri ile çok önemli bir yere sahiptirler. Biz tüm personelimizin her zaman yanındayız” dedi.

Sivil Havacılık alanında…

Sivil havacılık ilişkilerinin güçlendirilmesi için SHGM tarafından düzenlenen konferansta 6 ülkeden bakan düzeyinde olmak üzere 36 Afrika ülkesinden 115 delege katıldı. Konferans sonucunda Türkiye ile 15 Afrika ülkesi karşılıklı sivil havacılık anlaşmasına imza attı. 2002 yılında dünya genelinde 51 ülke ile ikili hava ulaştırma anlaşmamız varken, bugün itibariyle 124 ülke ile ikili havacılık anlaşmamız bulunmaktadır. Bu anlaşmalar sonucunda 10 yıl içinde dış hatlarda 115 yeni nokta uçuş ağına katılmıştır. Bugün Türkiye Avrupa Sivil Havacılık Konferansı(ECAC) Koordinasyon Kurulu Üyesidir ayrıca Eğitim Başkanlığını yürütmektedir.

Bu yıl hizmete giren deniz uçağı SEABIRD ile yolcu taşımacılığında farklı bir noktaya gelindiğinin kanıtı niteliğindedir.

Geleceğe dair…

2023 yılına kadar yerli uçağı üretmeyi hedefleyen Bakan Yıldırım, ayrıca Türk Sivil Hava taşımacılığı filosunu, 200’ü bölgesel uçak olacak şekilde, 350 uçaktan 750 uçağa yükseltmeyi amaçlandığını belirtiyor. Hatta yolcu kapasitemizi toplam 386 milyon yolcu/yıla, seyahat eden yolcu sayısını ise yıllık 350 milyona çıkarmak ve kullanıcıların herhangi bir yöne ortalama 100 kilometre mesafede veya bir saat seyahat ederek bir havaalanına erişimini sağlayacağı hedeflediğini belirtiyor.

AHMET AFŞİN KÜÇÜK

 

.