Turbojet Motorların Özellikleri Nelerdir?

6976

Bir turbojet kompresörün ihtiyaç duyduğu güçten fazla güç gerektirmeyen (herhangi bir motor veya aksesuar için gerekli olan güç) ve bu gücün türbin tarafından sağlandığı bir gaz türbinidir. Egzost gazları içinde bulunan kullanılabilir enerjiyi jetin kinetik enerjisine dönüştürür. Turbojet  motoru tepkisini motora giren küçük kütleli havanın büyük oranda ivmelendirilmesiyle elde eder.

 

Turbojet motorunun elemanlarıturbojet motor

 • Hava alığı
 • Kompresör
 • Yanma odası
 • Türbin
 • Egzoz

 

Çalışma Prensibi

Bir turbo jet motorun çalışma prensibi oldukça basittir ve 5 temel bölümden meydana gelir. Inlet (havanın girdiği yer, hava alığı da denilir), compressor (kompresör),combuster (yanma odası), türbine (türbin ve nozzle ). Inlet  (normal olarak gövdenin bir parçası olarak değerlendirilir) dinamik hava basıncını statik hava basıncına çevirir. Kompresör, büyük miktarlarda havayı sıkıştırır ve yanma odasına gönderir. Burada hava iki yola ayrılır. Birincisi, yüksek sıcaklıklarda (yaklaşık 4,000°F) yanmanın olduğu yanma odasından geçer ve ikincisi yanma .odasının soğutulması için kullanılır ve 1,600 – 2,400°F arası bir sıcaklıkta gaz harareti üretmek üzere yanma odası çıkış ile birleştirilir. Daha sonra sıcak gazlar, kompresör ve motora bağlı diğer bazı hareketli parçaları harekete geçirmek üzere enerjinin bir kısmının alındığı türbin üzerinden akar. Gazlar daha sonra, bir duct (after burner olarak isimlendirilen ilave yakıtın verildiği yer) üzerinden geçerek türbin memesine. gelir ve burada genişletilerek gazların momentumu çok yüksek seviyelere çıkarılır. Momentumun girişten nozzle çıkışına kadar olan değişmesi uçağı iten thrust kuvvetinin çoğunu meydana getirir.

Özellikleri

 • Uçaklarda kullanılan ilk gaz türbinli motor tipidir.
 • Yüksek hızlara ulaşılabilir.
 • Yakıt tüketimi fazladır.
 • Çok sesli çalışır.
 • En küçük özgül ağırlık (motor ağırlığı/tepki(lb) )
 • Uzun kalkış pisti gereklidir.

Bu özelliklerden de görüldüğü gibi turbojet motoru yüksek hız, yüksek irtifa, uzun mesafe uçuşları için en üstün motor tipidir.

Turbo jet motorun çalıştı temel bölümlerden özellikle.türbin ve kompresör bölümünün etkinliği thrust çıkışı için çok önemlidir. Yaklaşık olarak sıcak gazlardaki mevcut enerjinin üçte ikisi kompresörü sürmek  için türbin tarafından emilir. İlk modellerde yetersiz türbin ve kompresör lerin diğer konsrüksiyon malzemeleri ile birleşmesi sonucu başarısız olmuştu. Termodinamik kanunlarının, açığa çıkan enerjinin sıcaklık ve basınçtaki yükselme ile yükseleceğini belirlemesi sonucunda dizayn mühendisleri, daha büyük basınç oranları üretecek kompresörler ve daha yüksek sıcaklıklara dayanacak türbinler geliştirmek için çalışmaya başladılar.