Türkiye Hava Sahası Tarihi Anlar Yaşıyor

Eurocontrol Ukrayna’nın doğusuna uçuş yasağı koymasının ardından İsrail ve Ukrayna hava sahası boşalırken güvenli koridor olarak görülen Türkiye’nin üzerinde E-5 yoğunluğu yaşanıyor

2944

Malezya Havayolları’na ait Boeing 777200 tipi uçağın Ukrayna sınırları içerisinde vurularak düşürülmesi ve 295 yolcunun hayatını kaybetmesi üzerine Avrupa Hava Trafiği düzenleyicisi kurumu Eurocontrol’ün bölgeyi uçuşlara kapatması, Türkiye hava sahasında adeta E-5 trafiği gibi bir yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Eurocontrol’ün Ukrayna’nın doğusuna uçuş yasağı koyması ile havayolu şirketleri rotalarını değiştirirken Türk Hava Yolları, Odesa, Kiev ve Dneprepetrovsk seferlerini gerçekleştirdi. Ancak Ukrayna hava sahasını kullanmayan THY, 5 farklı ülkeye düzenlediği 6 sefer için rotasını değiştirmek zorunda kaldı.

DENETİMLER ARTIRILDI 
Buna göre THY, Finlandiya’nın Helsinki, Estonya’nın Tallinn, Letonya’nın Riga, Litvanya’nın Vilnüs ve Rusya’nın da St.Petersburg ile Moskova şehirlerine olan seferlerinde rota değişikliğine gitti. Pegasus ve Onur Havayolları tarafından da Eurocontrol yasağı ile ilgili seferlerin gerçekleştirilemediği açıklandı. Türk Ulaşım Sendikası yetkilisi ve Hava Trafik Başkontrölü Gürol Toker, zaten yaz mevsimi nedeniyle yoğun olan ve her gün rekorlara sahne olan Türkiye’nin hava sahasında son gelişmelerin ekstra yoğunluk getirdiğini söyledi. Bu durumun havada güvenlik bakımından herhangi bir risk getirmeyeceğini ifade eden Toker, “Buralar bir riske meydan vermeyecek şekilde yeteri kadar denetleniyor” dedi.

MOSKOVA UÇUŞU 40 DAKIKA UZADI
Doğu Ukrayna için getirilen uçuş yasağı nedeniyle THY’nin İstanbulMoskova uçuşu 40 dakika uzadı. Moskova dışında Ekaterinburg, Ufa, Rostova’ya uçuş sürelerinin de uzadığı öğrenildi. THY’nin yanı sıra Delta, Transaero, Aeroflot, British Airways, Lufthansa, Alitalia, Virgin Atlantic, Air France, KLM ve Emirates’in rotaları etkilendi.

SIVIL HAVACILIK HISSELERI DÜŞTÜ
Malezya Havayolları’nın düşen yolcu uçağıyla birlikte havacılık hisseleri de inişe geçti. Piyasalar doğrudan sivillerin hedef alınmasına büyük tepki gösterirken havacılıkta güvenlik konusu da yeniden gündeme geldi. Bu arada Malezya uçağının rotası konusundaki tartışmalar da sürüyor.

Ünsal EREKE / HT GAZETE

.