Türkiye’deki Havacılık Liseleri

81667

Özel GökJet Havacılık Meslek Lisesi

Havacılığın ve eğitimin merkez üssü Florya da açıldı..! Özel Gökjet Havacılık Lisesi Türkiye’nin gelişen ve büyüyen sektörlerinden biri olan havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak için hizmetinizde…

2012-2013 yılında kapılarını ilk öğrencilerine açan okulumuz, havacılık sektörünü ve teknolojilerini yakından takip eden tecrübeli kadrosuyla, yenilikçi uygulamalarıyla, sektörel işbirlikleriyle, size özel avantajlar sunmaktadır.

Lisemizde havacılık bilgisi ve kültürü edinen öğrencilerimiz, üniversite öğreniminde kendilerini ayrıcalıklı kılarak geleceğin havacılık sektörünü şekillendiren profesyonellerinden olacaklardır.

Özel Gökjet Havacılık Lisesi olarak öğrencilerimize eksiksiz bir havacılık kültürü ve mesleki donanımın yanı sıra, uluslararası standartlarda İngilizce eğitimi, yüksek kalitede üniversiteye hazırlanma, zengin bir sosyo-kültürel ortam ve havacılık sektörü ile yakın iletişim imkanı sunuyoruz.

Sizleri meslek sahibi yapmak ve geleceğe hazırlamak için, toplam 6500 m2 kapalı alanı, kapalı spor salonu, uygulamalı sınıfları ve laboratuvarları ile hizmetinizdeyiz.

Telefon: 0 212 871 0 871
Email: bilgi@gokjetlisesi.k12.tr

Havajet Özel Havacılık Anadolu Meslek Lisesi

İzmir’de kurulan ve dört ayrı bölümde eğitim verecek olan Özel Havacılık Anadolu Meslek Lisesi’nde Eylül ayında dersler başlıyor.

Havajet İcra Kurulu Başkanı Mehmet Çelebi “Okulumuzla birlikte İzmir’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Her geçen gün biraz daha büyüyen havacılık sektörüne, öğrencilerimizi en hassas şekilde hazırlayacağız” dedi.

Okulun Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek eğitimini vereceğini söyleyen Çelebi, sözlerine şöyle devam etti: “Okulumuzun 350 kişilik kontenjanı bulunuyor. Kabin hizmetleri, hava yolu işletmeciliği, hava lojistiği ve uçak bakım olmak üzere havacılığın dört ayrı alanında eğitim vereceğiz. Bizim için yabancı dil önemli. Bunun için öğrencileri yaz tatillerinde Malta’da dil kurslarına göndereceğiz. İngilizce’nin yanında Almanca, Rusça ve Arapça’ya da hakim olacaklar. Ön kayıtlarımız şimdiden başladı.”

 

 

BAĞCILAR TEKNIK VE ENDÜSTRI MESLEK LISESI

Havacılık sektörü, küresel düzeyde hem sivil hem de askeri alanda sürekli ve dinamik bir gelişim içindedir. Bu nedenle havacılık stratejik bir sektör olarak ülkelerin yakın ilgisini çekmektedir.Hızla küreselleşmekte olan havacılık sektöründe rekabet büyük yoğunluk kazanmaktadır. Sanayileşmiş ülkeler havacılık sektörünün korunması ve rekabet gücünün geliştirilmesi için özel politikalar ve planlar üretip uygulamaktadırlar.1933 yılında kurulan Devlet Hava Yolları 1956 yılında Türk Hava Yolları olmuş ve 1990’lı yıllara kadar tek firma iken günümüzde özel firmalarda kurularak ülkemizde
havacılık sektörünün gelişmesi sağlanmıştır. Bu şirketler hem yurt içinde hem de yurtdışında hizmet vermektedirler. Şirket sayılarının artması ile uçak sayıları da artmıştır. Bu
uçakların bakımları havacılık sektöründe önemli yer tutmaktadır.Dünyada havacılık sektörünün kurallarını belirleyen ABD’de; Federal Aviation Authorities(FAA), Avrupa’da Joint Aviation Authorities (JAA) olmak üzere iki otorite vardır. Ülkemiz 4 Nisan 2001 tarihinde Avrupa Sivil Havacılık Otoritesine( Joint Aviation Authorities -JAA) tam üye olmuştur.

 Bu tam üyelikle;
Ø Havacılık ile ilgili kuralların ve prosedürlerin standart duruma getirilmesi,
Ø Üye ülkeler arasına uçak, uçak parçası ve bakım personeli alışverişinin kolaylaştırılması,
Ø Sivil havacılık faaliyetlerinde en yüksek emniyet standartlarının geliştirilmesi sağlanmıştır.
Havacılık sektöründe “Uçuş Emniyeti” en önemli ilkedir. Bu ilke doğrultusunda uçuş ekipleri ve teknik personel, Uluslararası Havacılık Otoriteleri’nin belirlediği kurallara
göre organize edilerek bu kurallara göre donatılmış eğitimli elemanlardır
Alanla ilgili Uluslararası JAR Havacılık yasaları geçerlidir.

 

SABIHA GÖKÇEN TEKNIK VE ENDÜSTRI MESLEK LISESI

MEB
Okul Kodu : 972160
Okul Adı : Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
Telefon : 0 216 669 10 03 Belgegeçer0 216 669 10 04
WEB Adresi : http://isgokcen.meb.k12.tr
Adres : Battal Gazi Mh. Bosna Blv. Revani Sk. No10 Sultanbeyli/İSTANBUL

 

VECİHİ HÜRKUŞ HAVACILIK LİSESİ

Akıllı Eğitim Teknolojileri ve Dijital Yayıncılık olarak eğitim deneyimini; Kişisel Yayıncılık, Evde Okul Online Eğitim Sistemi, Eğitim Yazılımları ve Okul Otomasyon Sistemleri, Özel Okul Çözümleri konusunda ürün ve hizmetler sunarak Eğitim Kurumlarına ve STK’larla yürüttüğümüz ulusal ve uluslararası Sosyal Sorumluluk Projelerine uygulamaktadır.

Akıllı Okullar Villa, Stüdyo ve Tematik konseptinde bilhassa Mesleki ve Teknik eğitimde referans olan mevcut 6 okulumuz ve 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında açılacak 7 okul ile birlikte büyük ve kurumsal bir özel okul zincirini oluşturmaktadır.

Çankaya Vecihi HÜRKUŞ Sivil Havacılık Lisesi
Hilal Mah. Turan Güneş Bulvarı 677 Sok. No:8 Çankaya-ANKARA

Tel: 444 31 25
Fax: +90 0312 475 35 38
E-mail:info@akilliegitim.com.tr

KAYSERİ KARTAL HAVACILIK LİSESİ

Nazmi Akyurt’un enerjik çalışması muhitten ve bakanlıktan yakın ilgi ile Kayseri Bölge Sanat Okulu bugünkü Kadı Burhanettin Ortaokulunun bulunduğu binada geçici olarak açılmış, binanın tadili, makine ve öğretmenlerinin tamamlanmasını müteakip 1942 tarihinde öğretime başlamış ve açılış töreninde Müdür Nazmi Akyurt’un okulun gayesi ve yurda sağlayacağı faydaları belirten söylevinden sonra Vali Cavit Ünver’in başarılar temenni eden mukabelesi dinleyicilerde derin izler bırakmıştır. Okul ilk defa tesviyecilik, demircilik ve marangozculuk olmak üzere 3 sanat dalı ile başlamış ve burada ilkokul mezunu veya muadili okullardan gelmek üzere birinci sınıfa 337 öğrenci kaydolmuştur. 6 şube halinde derse başlayan okulun öğrenci sayısı Kayserililerin sanata karşı olan yakın ilgisinin bir neticesi olarak kabul edilebilir. Bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığının emirleriyle okulun adı evvela Kayseri Erkek Sanat Okulu olarak, 15.03.1943 yılında ise Kayseri Erkek Sanat Enstitüsü olarak değiştirilmiştir. Bir milyon üç yüz bin liraya ihale edilen ve Türkiye’deki enstitülerin A tipinde olan atelyeler binasının yaptırılmasına 1943’de başlanmış, iki yıl süren inşaattan sonra bu binaya 01.10.1945 yılında taşınılmıştır.

 

ISIKLAR ASKERI HAVA LISESI

Işıklar Askerî Lisesi ilk kez, Abdülmecit devrinde, 1844 yılında, Sadrazam Arif Hikmet Bey, Nazır Emin Paşa ve baş tercüman Fuat Efendi (Fuat Paşa)’den kurulu bir heyetin, askerî idadilerin açılmalarına karar vermeleri üzerine Bursa’da şimdiki hükümet binasının civarında bulunan bir kumaş fabrikasının kamulaştırılarak okul haline getirilmesiyle, “Mekteb-i Fünun-u İdadi” adı altında 15 Şubat 1845 tarihinde açılmıştır. Işıklar Askerî Lisesi’nin ilk komutanı Yüzbaşı Ali Efendi’dir.

 

       Okul ilk açıldığında: 1’inci, 2’nci, 3’üncü, 4’üncü ve 5’inci sınıf olarak, beş sınıf üzerine düzenlenmiş ve talimatı da buna göre yapılmış olmasına rağmen, ilk yılında yalnız 5’inci sınıfa 32 öğrenci alınmış, diğer sınıflar müteakip yıllarda açılmıştır.

       Öğrencilerin bir kısmı yatılı olarak okulda kalıyor, diğer kısmı evci olarak sabah gelip akşam evlerine dönüyorlardı. Öğrencilerin giysileri bir örnek olup; siyah çuhadan, tek düğmeli, belden aşağısı kırmalı ceket (setre) ile yine çuha pantolondan ibaretti.

       Okul 1853 yılında ilk mezunlarını vermiş ve Harp Okullarına göndermiştir. 1853 yılı mezunlarından üç kişi tuğgeneral, üç kişi mareşal, bir kişi de mareşallik ve sadrazamlık mevkiini kazanmıştır.

       Bursa’da 1855 yılında meydana gelen deprem neticesi okul oldukça hasar görmüş ve öğrenciler bir süre çadırlarda öğrenimini sürdürmüşlerdir. Bu arada, civardaki birkaç evin de kamulaştırılması ile okul genişletilmiştir. Işıklar Askerî Lisesi’nin bugünkü binalarının yapımına ilk defa 21 Mayıs 1890 yılında 14.000 m2 lik bir alan üzerinde başlanmış ve 1.394.654 kuruş sarf edilmek suretiyle 29 Mayıs 1892 tarihinde Bursa Valisi Münir Paşa tarafından büyük bir törenle hizmete açılmış ve öğrenime burada devam edilmiştir.

 

       Yunanlıların Bursa’yı işgal etmesinden bir hafta önce bir kısım öğrenci Harp Okulu’na diğerleri ise evlerine gönderilmiş ve okulda öğretime ara verilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nı müteakip 28 Kasım 1922 tarihinde okul tekrar “Askerî İdadi” adıyla açılmıştır.
       Bursa Askerî İdadisi, 1926 yılında “Bursa 2’nci Lisesi” adı altında M.E.B.lığı`nın idaresine bırakılmış, görülen lüzum üzerine aynı sene M.S.B.lığı’nın yönetimine tekrar girmiş ve “Bursa Askerî Lisesi” adını almıştır.
 
         
       1928 yılından itibaren okulun ilk beş sınıfı ve sonraki senelerde de her sene birer sınıf olmak üzere ilk ve orta kısımları kaldırılmış, yalnız lise kısmı kalmıştır. Bursa Askerî Lisesi, 31 temmuz 1961 yılında tekrar lağvedilmiş, bina ve tesisler önce 1’inci Ordu istihbarat birliğine, bir yıl sonra da Personel Okuluna teslim edilmiş ve bu durum haziran 1974 tarihine kadar devam etmiştir.
       Eylül 1973 tarihinde Gnkur.Bşk.lığınca, ikinci bir askerî lisenin yeniden açılmasına karar verilmesi üzerine; tarihi Bursa Askerî Lisesi, açılışından 129 yıl sonra ikinci kez, “Işıklar Askerî Lisesi” adı ile 28 Haziran 1974 tarihinde hizmete girmiştir.
 
       
       Okulun, ikinci kez açılışından bir yıl sonra 1975-1976 öğretim yılında okul, “yabancı dile ağırlık veren” sistemle öğretime başlamış, bu öğretim sistemine bir hazırlık sınıfı ilave edilerek okul 4 sınıflı olmuştur. Bu dönemde hazırlık sınıfına yüzde 50 Fransızca, yüzde 50 Almanca diliyle öğretim yapacak şekilde öğrenci alınmıştır.
       Işıklar Askerî Lisesi Hv.K.K.lığı ile K.K.K.lığı arasında yapılan 27 Mayıs 2008 tarihli protokol ile 27 Haziran 2008 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığına devredilmiş ve Işıklar Askerî Hava Lisesi Komutanlığı adını almıştır.
       27 Haziran 2008 tarihindeki diploma töreninin ardından Işıklar Askerî Lisesi Komutanı Topçu Kurmay Albay Selim MERT görevini, Işıklar Askerî Hava Lisesi Komutanlığına atanan Hava Pilot Kurmay Albay Mehmet ELDEM’e devretmiştir.
       1974 yılında kapanan Hava Lisesi, 2008-2009 yılında aradan geçen 34 sene sonra yeniden eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır
       2008-2009 Eğitim Öğretim Yılından itibaren kademeli olarak askerî liselerde yeniden hazırlık sınıfı okutulmaya başlanarak 5 yıllık programa geçilmiştir.
       Işıklar Askerî Hava Lisesi Komutanlığı tarihinin yüklediği misyonu gereği; çağdaş eğitim ve öğretim bilimi kapsamında, öğrenciyi merkeze alan eğitim felsefesine uygun olarak; Milli Eğitim Temel Kanununun öngördüğü temel kültür, bilgi ve beceriyi almış, Hava Kuvvetleri Komutanlığının mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte, Temel değerlerini anlamış, özümsemiş ve davranışlarına yansıtmış, Hava Harp Okulundaki eğitim ve öğretimi izleyebilecek bilimsel alt yapı ile donanmış, temel askerî bilgi ve davranışlarını, havacılık ruhunu ve kurum kültürünü kazanmış, üstün bedeni yeteneğe sahip, iletişim becerisi gelişmiş, Atatürkçü Düşünce Sistemini özümsemiş ve bunu bir yaşam tarzı olarak benimseyerek kendine rehber edinmiş askerî öğrenciler yetiştirmektedir.
IŞIKLAR HAVA LİSESİ MARŞI

ŞİMŞEKLERDEN HIZ ALDIK KANAT TAKTIK ÇELİĞE
GÖKLERDE DOLU DİZGİN ATILDIK YÜCELİĞE

KAİNAT HEP BİRLEŞSE BOŞLUK ALEVLE DOLSA
FIRTINA YAĞMUR BORA YOLUMUZDA OLSADA
HAVA LİSELİLERİZ KALBİMİZDE AŞK DOLU
KORURUZ BU VATANI BÜTÜN DÜNYA SALDIRSA

BİR ALTIN DESTANIDIR YERDEKİ TARİHİMİZ
LEKE SÜRMEZ TÜRK OĞLU GÖKLERDEKİ MERTLİĞE

HAVA LİSELİLERİZ KALBİMİZDE AŞK DOLU
KORURUZ BU VATANI BÜTÜN DÜNYA SALDIRSA
HAVA LİSELİLERİZ KALBİMİZDE AŞK DOLU
KORURUZ BU VATANI BÜTÜN DÜNYA SALDIRSA

İLK KURULAN HAVA LİSESİ’NİN TARİHÇESİ
       1950’li yıllar Hava Kuvvetlerinin büyük gelişmeler yaşadığı bir dönem olmuştur. Bu dönemde havacılık eğitiminde çok önemli eğitim müesseseleri kurulmuştur. 1956 yılına kadar hava eğitim müesseseleri doğrudan Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı bulunuyordu. Bu durumda bulunan hava eğitim birlik ve tesislerinde işlerin daha süratle yürütülmesini ve eğitimde birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla, 30 Ağustos 1956 tarihinde Hava Eğitim Kolordu Komutanlığı kurulmuş ve Türk Hava Kuvvetleri’nin, eğitimle ilgili bütün birlik ve kurumları bu komutanlık emrinde toplanmıştır. Bu kuruluş 1957 yılında Hava Eğitim Komutanlığı adını almıştır.
       17 Eylül 1957 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın emri ile Hava Eğitim Kolordu Komutanlığına bağlı olmak şartıyla, Hava Harp Okulu’na öğrenci yetiştirmek maksadı ile Hava Lisesinin açılmasına karar verilmiştir.

Manisa’da Hava Lisesinin açılış töreni (19 Ekim 1957)
       Hava Lisesi ilk olarak Manisa’da 100 öğrenci ile 1957-1958 eğitim-öğretim döneminde faaliyetine başlamıştır. Başlangıç aşamasında Hava Lisesi, kendi binası tamamlanana kadar, öğretim faaliyetlerine Manisa’daki bir sivil lisenin iki kısmında devam etmiştir.

Milli Savunma Bakanı Şemi ERGİN Hava Lisesinin resmi açılış töreninde (19 Ekim 1957)
       Hava Lisesinin resmi açılış merasimi Milli Savunma Bakanı Şemi ERGİN, Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hamdullah Suphi GÖKER, milletvekilleri, Hava Eğitim Komutanlığı personeli ve Manisalıların katılımıyla 19 Ekim 1957 tarihinde yapılmıştır. Resmi açılışından sonra 100 öğrencisi ile birlikte 28 Ekim 1957 Pazartesi günü fiilen eğitim hayatına başlamıştır.

Manisa’da Hava Lisesinin açılış töreninden bir resim (19 Ekim 1957)
       Manisa’da 100 öğrenci ile 1957-1958 eğitim öğretim yılını tamamlayan Askerî Hava Lisesi, öğrencilerin daha mütekamil şartlar altında yetişmesini sağlamak maksadıyla Manisa’dan İzmir’deki Güzelyalı garnizonuna intikal etmiştir.
       Askerî Hava Lisesi, 1958 yılında İzmir’e taşınmasından kapatıldığı 1974 yılına kadar, İzmir içerisinde dört ayrı binada yerleşme yapmıştır. 17 Ağustos 1958 yılında İzmir’e ilk taşındığı zaman Güzelyalı garnizonunda bulunan barakalarda ve şimdiki er koğuşlarında faaliyetini sürdüren Hava Lisesi, buradan 1967 yılında Hava Harp Okulu’nun Yeşilköy-İstanbul’a taşınmasıyla Güzelyalı’daki boşalan tesislere yerleşmiştir.
       Hava Lisesi Güzelyalı garnizonundan sonra 1968 yılında İzmir Üçkuyular’daki Hava Lisan Okul Komutanlığının Astsubay Yatakhanesine yerleşmiştir. Aynı yıl okulun kapatılması kararı alınmış ve birinci sınıfa öğrenci alınmamıştır. 1969-1970 Eğitim yılında bir sınıf ile eğitim devam etmiştir. Okul daha sonra 1970 yılında üç sınıfa da öğrenci alarak yeniden Çiğli’de açılmıştır. Çiğli, 2’nci Ana Jet Üs K.lığının yerleşme alanı içerisinde, kendisine ayrılan binalarda eğitim-öğretim faaliyetine 1974’e kadar devam etmiştir.
       Hava Lisesi zaman içerisinde bazı isim değişiklikleri de yaşamıştır. Manisa’da Hava Lisesi Yurt Müdürlüğü, İzmir’de Hava Lisesi Müdürlüğü ve Hava Lisesi Komutanlığı isimleri kullanılmıştır.

Hava Lisesi öğrencileri dershanede (1969)
       Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yapılan 5 Kasım 1973 tarihli protokolle Kara Kuvvetleri Komutanlığına devredilen Hava Lisesi 1973-1974 eğitim-öğretim yılında, öğretimine Çiğli’de Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olarak halihazırdaki statüsü ile devam etmiştir. 1973-1974 eğitim-öğretim yılı Hava Lisesi mezunlarından, tabi olacakları sağlık uçuş muayenesi ve deneme uçuşlarını kazanan öğrenciler Hava Harp Okuluna, uçuş statüsünü kaybeden öğrenciler ise Kara Harp Okulu’na gönderilmişlerdir.
ADRES
Işıklar Askeri Hava Lisesi 16039
Teleferik-Bursa
TELEFON
0 224 327 71 00 (01-02-04-07-08-09) 7 Hat
Öğrenci Grup Komutanlığı Dahili Telefon: 4120
E-MAİL
isiklar@hvkk.tsk.tr

.