Uçak Pervaneleri Nasıl Tamir Edir?

3044

Pervaneli uçaklar jetlerden daha kısa pistlere inip-kalkabilir ve kısa zamanda uçuşa hazır hâle getirilir. Jetlere oranla ortalama % 25 daha az yakıt harcayan pervaneli uçaklar, düşük maliyetleriyle birçok hava yolu tarafından özellikle kısa menzilli uçuşlarda tercih ediliyor. Hezarfen Havacılık Dergisi olarak derlemiş olduğumuz bu yazıda Uçak Pervaneleri Nasıl Tamir Edilir? konusunu detayları ile öğrenebileceksiniz.

Metal parçaların pas ve çapakları, kesik, çöküntü, çentik çizik gibi hasarları geniş çaplı bir daire şeklinde hasarın altına inerek devam eder. Bu işlemi yaparken l,5mm (1/16″) derinlik, 12 mm (1/2″) genişlik ölçülerini geçmemek gerekir. Şayet parçada zayıflık veya yorulma belirtileri varsa parçayı değiştirmek gerekir.

Kaynak ön ısıtma veya ısıl işleme müsaade edilmez. Compound kullanılarak yüzey hasarları kapatılmaz. Fork ve hatve değiştirme bloklarını pallerin yere çarpması neticesinde hasarlanması durumda değiştirmek gerekir. Shotpeend yapılan bölgeye gerekiyorsa yeniden aynı işlemi uygulamak gerekir.

Alüminyum yüzeyleri gerekiyorsa anodize yapmak, anodize işleminden önce üzerindeki çelik parçaları çıkarmak gerekir. Metal ferruleye shotpeen gerekliyse işlemden sonra yüzeyi korumak için 3M primer EC 776 kullanılmalıdır. Spinner desteği üzerindeki gevşek perçin ve bademcikleri değiştirilmelidir. Kadmiyum kaplama gerekliyse kadmiyumla kapladıktan sonra üç saat süre ile 180°C (350°F) derecedeki fırına koyulmalıdır. Vidalar, cıvatalar, saplamalar ve paslanmaz çeliklerle yayları kaplanmalıdır. Tolerans dışındaki ve aşınma ibaresi olan “bütün parçaları değiştirmek gerekir.

Kompozit paller bütün çöküntü, çizikler, V şeklindeki çentikler ve kabul edilebilir çatlakların aşağıdaki sıraya göre tamiri yapılmalıdır. Kaplamanın tamiri palin ağaç kısmına nüfuz etmeyen, kaplamadaki hasarların tamiridir. Çöküntü ve çentikler kaplamanın altına geçmediyse önemsizdir ve epoxy resin kullanılarak kolayca tamir edilebilir. Yüzeydeki
kaplamaya işleyen hasarlar kontrol edilir. Tamir edilebilir nitelikteyse aşağıdaki sıraya göre tamiri yapılır.

Tamir parçası aynı malzemeden olmalı ve aynı yönde yapıştırılmalıdır. Yama parçasının hücum ve firar kenarına olan uzaklığı en az 0,l Xb’ dir. Palin bir yüzündeki yama sayısı en fazla üçle sınırlıdır..