Uçakda Bu Göstergeyi Görmezseniz Vay Halinize..!

2608

Gelişen teknolojiden havacılık sektörü de nasibini almakta her geçen gün yenidonanımlı uçaklar sektöre girmektedir. Her uçak tipini ayrı ayrı en ince ayrıntısına göreöğrenmeniz mümkün değildir. Bunu ileriki zamanlarda tip kursu alarak tamamlayabilirsiniz. Hezarfen Havacılık Dergisi tarafından hazırlanan bu yazıda sizlere Uçaklardaki Yakıt Göstergesi ve kesinlikle görmeniz gereken gösterge konusu hakkında bilgi verilecektir. Bu göstergeyi kesinlikle görmelisiniz..!

Genelde iki tip gösterge sistemi vardır: Kapasitör tip ve Alternate tip.

Kapasitör Tip Ölçme Sistemi

Yakıt indikasyon sistemi şunlardan oluşur;

 Her tanka ait birer indikatör

 İndikatötörün tekrarlayıcısı olarak ikmal panelinde „repeater‟

 Her tank içinde yeteri kadar tank unit-prob

Tank unit problar, bulundukları yerdeki hava yüksekliklerini yakıtın ve havanın elektrik akımına karşı gösterdikleri yalıtkanlıklarına göre indikatöre elektriki kapasitans olarak gönderir. Sistemin temel çalışma mantığı budur.

Bu problar kanat üst kısmında bir flanş ile monte edilerek tank içine sarkıtılmış ortak merkezli iç içe geçirilmiş madeni borulardır.

İndikatör; içindeki köprü devresinden gelen kapasitansı amlifierda yükselterek, iletiyi motora yollar.

Yakıt miktarı test butonuna basıldığı anda, indikatör köprü devresinin balansları bozulduğundan indikatörlerin ibreleri sıfıra doğru dönmeye başlar. Buton bırakıldığında ise ibreler tekrar gösterdikleri değere gelir.

Repeator Indicator ise kokpit indikatörlerindeki değerleri, ikmal panelinde görmek için koyulmuştur. Ana (master) indikatörle tek farkı 26V AC ile çalışmasıdır. A-310 da olduğu gibi Boeing 737‟ de besleme voltajı 115V AC‟dir.

Kapasitans trimerleri

Alternate tip ölçme sistemi

Uçak yerde iken kapasitör tip yakıt miktar sisteminin çalışmaması durumunda kullanılır. Tanklardaki yakıt miktarlarının ölçülmesi, kanat alt yüzeylerine monte edilmiş kalibreli akış çubukları ile yapılır.Çubuk okuma scalası „Boeing‟ tip uçaklarda inch‟tir

Uçakların hacmine veya tank sayısına göre tanklara monte edilir.

Driplesstick diye adlandırılan bu çubuklar, iç içe geçirilmiş iki boru-dış boru sabit ve etrafında yakıt seviyesi ile hareket eden iç tarafı mıknatıslı yuvarlak şekilli şamandıra, iç boru fiberden yapılmış, kalibreli uç kısmında mıknatıs bulunup normalde kanat alt yüzeyinde kilitlidir. Yakıtı ölçmek istediğimizde 90◦ sağa veya sola çevirdiğimizde açılarak uzayan ve iki mıknatısın birbirini yakaladığı yerde çubuk üzerinden yakıt okuması yapılan çubuklardır. 737‟de olduğu gibi A310‟da da vardır.