Uçaklarda Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

4355

Uçaklarda çekme işlemi uçak yerdeyken yapılan belkide en önemli operasyondur. Uçak yerdeki hareketlerini gerçekleştirirken öncelikli konu birimler arasındaki haberleşmenin sağlıklı gerçekleşmesidir. Çünkü pilot uçağın etrafındaki tehlikeleri fark edemeyebilir veya hava kontrol kulesi uzaktan uçağın yerdeki konumunu net bir şekilde göremeyebilir. Bu nedenle hava trafik kontrol kulesi ve çekilen uçakla haberleşmeyi sağlamak için VHF (Very High Frequency) haberleşme üniteleri ile teçhiz edilmelidir. Hezarfen Havacılık Dergisi olarak ” Uçaklarda Çekme İşlemi Nasıl Yapılır? “ sorusunun cevabını aramaya çalıştık.
Operasyon esnasında uçuş kulesi ile haberleşme kokpit teknisyeni tarafından uçağın VHF sistemi kullanılarak yapılır. Ancak aşağıdaki durumlarda özel olarak uçak çekme işlemi de yapılabilir. VHF arızası (gayri faal) durumunda aşağıdaki yöntemler uygulanır.
Aracın veya uçağın VHF ünitesinin gayri faal olması durumunda araç ve kokpit arasındaki haberleşme için çekilen uçağın interphone sistemi kullanılır. Kule ile haberleşme faal VHF ile yapılır. Hem uçağın hem de aracın VHF sisteminin arızalı olması durumunda uçak çekme işlemine yardımcı olması için kuleden “follow-me” aracı çağrılır. Buna ilaveten çekim süresince el telsizi kullanılarak traktör ve uçak arasında doğrudan ve kesintisiz temas sağlanmalıdır.

Uçak yerde hareket ettirilirken denge sorunu yaşanabilir. Genellikle yüksüz uçağın ağırlık merkezi iki kanadın birleşme noktasındaki orta bölümdür. Fakat arıza ya da özel durumlarda uçak kanatlarındaki yakıt miktarı farklı olabilir. Uçağın dengesinin sağlanması için uçağı çekme işleminden önce çekilen uçağın ağırlık merkezi, çekim esnasında kokpitte görev yapacak teknisyen tarafından AMM Chapter 8’de belirtilen limitlere göre kontrol edilir. Ağırlık merkezi limit dışı ise burun iniş takımı piston boyu ayarlanarak veya tanklardaki yakıt transfer edilerek ya da AMM Chapter 8 veya Weight&Balance Manual’lerine göre ön kargo kompartımanına gerekli balans ağırlığı konularak ağırlık merkezi ayarlanır.

Çekim Alanının Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?
Buzlanma şartlarında uçak çekilmeden önce lastiklerin buzlanıp piste yapışıp yapışmadığı kontrol edilir. Eğer buzlanma varsa giderilir. Uçağın çekileceği yer ve güzergâhın her türlü cisimden ve personelden/yolcudan arındırılmış olması gerekir.

Uçak Çekme İşleminin Gerçekleştirilmesi

  • İşaretçi personel, yüzü uçağa dönük vaziyette, sol kanat önünde ve kokpitten tamamen görülecek şekilde duracaktır.
  • İşaretçi personel kokpit ekibinin tanıması için elinde gündüz işaret flaması, gece ise ışıklı işaret lambaları bulunduracaktır.
  • Eğer uçak diğer yakın uçaklar arasında manevra yapacaksa işaretçi personelin görebileceği şekilde her iki kanat ucunda birer personel durur. Kanat uçlarında duran personel de işaret vermek için bu talimatta gösterilen işaretlerin aynılarını kullanır.