Uçaklarda Pitot Tüpü ve Statik Basınç Delikleri

6860

Havacılık sektöründe çalışanlara sesleniyoruz..! Mesleğinizi tam öğrenip havacılık sektöründe yerinizi alabilmeniz için gerekli bilgi ve birikime sahip olmanız, bunları uygulamalarla pekiştirmeniz gerekmektedir. Gerekli uygulamaları yapabileceğiniz ortamlar Atölye, uçak bakım merkezleri vb.dir. Aksi takdirde becerileriniz bilgiden öteye gidemez. Bu yazımızda Uçaklarda Pitot Tüpü ve Statik Basınç Delikleri konusunu Hezarfen Havacılık Dergisi olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Genellikle uçakların burun kısmında bulunan, ucu delik sivri uçlu çubuklara pitot tüpü denir. Pitot tüpü her zaman uçakların burnunda olmaz. Uçağın tasarımına göre en az hava karışıklığının olduğu bir bölgede uçuş yönüne doğru bakar. Kanatlarda, dikey stabilizenin hücum kenarında veya uçak gövdesinin ön kısmında yanlarda olabilir.

pitot-1

 

Uçak hareket halindeyken meydana gelen hava akımı pitot tüpünün içinde basınç oluşturur. Pitot tüpünden alınan basınç ile pitot tüpünün yan yüzeyinde veya uçağın gövdesinde bulunan statik basınç deliklerinden gelen basınç arasındaki fark kullanılarak uçağın hava hız göstergesi çalışır

pitot-2