Uzay Aracı Üretmek İçin Ne Kadar Para Harcanıyor?

Uçak üretmenin maliyetlerini tartışıyoruz. Peki Uzay araçları için bu tartışma neden yapılmıyor? Uzay aracı üretmek için ne kadar para harcanıyor sizler için araştırdık.

4515

 

Uçak üretmenin maliyetlerini tartışıyoruz. Peki Uzay araçları için bu tartışma neden yapılmıyor? Uzay aracı üretmek için ne kadar para harcanıyor sizler için araştırdık.

2006 yılında, NASA insan keşif amaçlı olarak Constellation şirketine, Lockheed Martin Space Systems programına uzay aracı inşaatı için  6.100.000.000 $ ödeme yapıldı.
Portatifi üretilen aracın 3 farklı modülde çalışabilmesi için şirket ile yapılan sözleşme 2020 yılına kadar uzatıldı.

İlk yapılan portatif uzay aracı Delta IV Heavy roketi üzerine bağlanarak uzaya gönderildi. 3600 millik yolculuk başarı ile devam etmektedir.

Kapsül Florida’nın Kennedy Uzay Merkezi’nde hazırlandı ve çalışmalar sırasında CIA özel güvenlik önlemleri aldı. Mühendisler ve aileleri projenin tamamlanacağı ana kadar merkezde misafir edildi.

Olası saldırılara karşı ailelere özel koruma ekipleri tahsis edildi.

Böylesi devasa projelerde çalışan mühendisler alacakları paradan çok güvenlik önlemlerine dikkat etmektedir.

***Türkiye’de şaibeli olarak ölen(öldürülen) ASELSAN Mühendislerini aklımıza getirmeden yapamıyoruz. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

ORION UZAY ARACI

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), emekliye ayrılan uzay mekiklerinin ardılı ve Dünya’nın yörüngesinin ötesine insanlı seyahatler yapmaya yönelik Orion kapsülünü 2014 başında bir insansız uçuşla test edeceğini bildirdi.

Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılacak Orion, atmosfere yüksek hızda dönüşü sağlamak için yörüngede en yüksek noktada seyredeceği ve daha sonra Ay’ın fethinde 1969’dan 1972’ye kadar kullanılan Apollo programındaki kapsüllerin yaptığı gibi paraşütlerin freni yardımıyla okyanusa yumuşak iniş yapacak.

 

NASA’nın insanlı uçuşlar sorumlusu William Gerstenmaier de bu testlerde atmosfere girişin saatte 32 bin km’yi aşan hızlarda sorun yaşamayacak ve yörünge ötesindeki uzak noktalardan gelen astronotları güvenlik içinde geri getirebilecek bir uzay aracı geliştirmek için gerekli verileri sağlayacağını kaydetti.

 

Orion kapsülünün konseptinin tasarlanması ve geliştirilmesinden uzay ve havacılık şirketi Lockheed Martin sorumlu bulunuyor.

13r_am14_roomy_live.jpg__600x0_q85_upscale

 

Houston Johnson Uzay Merkezi’nde Orion Uzay Aracının fırlatma koltuklarını test eden astronotlar Rick Linnehan ve Mike Foreman.